STM32F205RGT6 Electronic Component Chip Module IC 32-Bit Microcontroller Package LQFP64
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ST
Model Number : STM32F205RGT6
MOQ : 1000
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5k-10k per day
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : Package: LQFP64
Type : microcontroller
D/C : New
Contact Now
Features
 Core: Arm® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
 Clock, reset and supply management – From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os – POR, PDR, PVD and BOR – 4 to 26 MHz crystal oscillator – Internal 16 MHz factory-trimmed RC – 32 kHz oscillator for RTC with calibration – Internal 32 kHz RC with calibration  Low-power modes – Sleep, Stop and Standby modes – VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 Kbytes backup SRAM
 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
 2 × 12-bit D/A converters
 General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
 Up to 17 timers – Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
 Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™ Up to 140 I/O ports with interrupt capability: – Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz – Up to 138 5 V-tolerant I/Os  Up to 15 communication interfaces – Up to three I2C interfaces (SMBus/PMBus) – Up to four USARTs and two UARTs (7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control) – Up to three SPIs (30 Mbit/s), two with muxed I2S to achieve audio class accuracy via audio PLL or external PLL – 2 × CAN interfaces (2.0B Active) – SDIO interface
 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max.)
 CRC calculation unit  96-bit unique ID
Manufacturer: STMicroelectronics Product category: ARM microcontroller-MCU Series: STM32F205RG
Style: SMD/SMT Series: STM32F205RG
Package/box: LQFP-64 Core: ARM Cortex M3
Program memory size: 1 MB Bus width: 32bit
Maximum clock frequency: 120mhz Number of input/output terminals: 51 I/O
RAM size: 128 kB Operating power supply voltage: 1.8 V to 3.6 V